Philippine Olympic Committee approves final list of 497 athletes for Kuala Lumpur SEA Games

THE Philippine Olympic Committee on Wednesday has approved the final list of athletes that will see action in the 2017 Southeast Asian Games in Kuala Lumpur, Malaysia.

SPIN.ph has obtained a copy of the list of 497 athletes from the 38 national sports associations (NSAs) who made it to the Philippine team to the biennial meet.

Here are their names.

ARCHERY (16): Rogelio Miguel Tremedal, Joseph Vincent Vicencio, Niron Brylle Concepcion, Paul Marton Dela Cruz, Mark Javier, Florante Matan, Luis Gabriel Moreno, Earl Benjamin Yap. Pia Elizabeth Angela Bidaure, Amaya Amparo Cojuangco, Nicole Marie Tagle, Jennifer Chan, Kim Concepcion, Kareel Meer Hongitan, Abbigail Tindugan, Mary Queen Ybanez.

ATHLETICS (38): Jeson Oyco Agravante, Anfernee Lopena, Aries Toledo, Arniel Ferrera, Archand Christian Dimaano Bagsit, Immuel Candole Camino, Christopher Ulboc, Clinton Kingsley Bautista, Edgardo Alejan Jr., Elbren Neri, Eric Shauwn Cray, Ernest John Obiena, Janry Ubas, Kenny Gonzales, Manuel Lasangue Jr., Marco Vilog, Mark Harry Diones, Francis Tiaga Medina, Melvin Calano, Mervin Guarte, Michael Carlo Del Prado, Patrick Unso, Ronne Malipay, Tyler Christian Ruiz, Trenten Anthony Beram, Kayla Anise Maico Richardson, Eloiza Luzon, Emily Jean Obiena, Evalyn Palabrica, Katherine Khay Santos, Marestella Sunang, Narcisa Atienza, Kyla Ashley Maico Richardson, Riezel Buenaventura, Rosie Villarito, Reah Joy Pitogo Sumalpong, Mary Joy Reyes Tabal, Zion Rose Nelson

AQUATICS OPEN WATER (4): Mico Anota, Roy Canete Teodoro Jr., Melissa Gray Courtney, Ericka Kristy Lukang.

AQUATICS SWIMMING (8): James Deiparine, Jessie Khing Lacuna, Jasmine Alkhaldi, Nicole Justine Marie Oliva, Mira Santa Ana Rosalee, Nicole Meah Pamintuan, Roxanne Ashley Yu, Maria Aresa Lipat.

AQUATICS SYNCHRONIZED SWIMMING (4): Ruth Desiree Abiera, Aaliyah Isabel Pacheco, Allysaa Marey Salvador, Jeminah Nissi Tiambeng.

AQUATICS WATER POLO (13): Abnel Amiladjid, Adan Gonzales, Frazier Alamara, Juan Paolo Serrano, Macgver Reyes, Mark Jerwin Valdez, Matthew Royce Yu, Mico Anota, Mummar Alamara, Reynaldo Salonga Jr., Romark Johnson Belo, Tani Gomez Jr., Teodoro Roy Canete Jr.

BADMINTON (6): Carlos Antonie Cayanan, Alvin Morada, Peter Gabriel Magnaye, Philip Joper Escueta, Alyssa Ysabel Leonardo, Sarah Joy Barredo.

BASKETBALL (24): Baser Amer, Carl Bryan Cruz, Kevin Ferrer, Raymar Jose, Kobe Paras, Von Pessumal, Bobby Ray Parks, Kiefer Ravena, Troy Rosario, Christian Standhardinger, Mike Tolomia, Almond Vosotros, Ara Abaca, Ambie Almazan, Jack Animam, Afril Bernardino, Chack Cabinbin, Clare Castro, Raiza Dy, Allana Lim, Janine Pontejos, Camille Sambile, Cindy Resultay, Andrea Tongco.

BOWLING TENPIN (12): Anton Jose Alcazaren, Kenneth Chua, Kevin Oliver Cu, Jo-Mar Roland Jumapao, John Paule Macatula, Mervin Matheiu Tan, Maria Lourdes Arles, Dyan Arcel Coronacion, Maria Liza Del Rosario, Marian Lara Posadas, Marie Alexis Sy, Krizziah Lyn Tabora.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

BOXING (6): Carlo Paalam, Charly Suarez, Eumir Felix Marcial, Ian Clark Bautista, Mario Fernandez, Marvin John Nobel Tupas

BILLIARDS (11): Basil Hasan Al-Shajjar, Alvin Barbero, Carlo Biado, Johann Chua, Efren Reyes, Francisco Dela Cruz, Jefrey Roda, Warren Kiamco, Dennis Orcollo, Chezka Centeno, Rubilen Amit.

CYCLING (15): Christopher John Caluag, Mervin Barnachea Corpuz, Daniel Patrick Caluag, Dominic Perez, George Oconer, Jerry Aquino Jr., John Renee Mier, Kristian Emmanuel Reyes, Marcelo Felipe, Mark John Lexer Galedo, Ronald Nozuelo Oranza, Rustom Lim, Boots Ryan Cayubit, Marella Vania Salamat, Sienna Elaine Fines.

EQUESTRIAN (5): Colin John Collins Syquia, Sophia Amor Chiara, Joker Arroyo, Maria Angelica Ayala, Marie Antonette Leviste.

FENCING (12): Brennan Wayne Louie, Donnie Arth Navarro, Eric Brando II, Nathaniel Perez, Noelito Jose Jr., Reynaldo Perez Jr., Clichelleyn Del Rosario, Hanniel Abella, Harlene Raguin, Jylyn Nicanor, Maxine Isabel Esteban, Samantha Kyle Catantan.

FOOTBALL (40): Christian Lapas, Daniel Bernan Gadia, Dimitri Lionel Limbo, Dylan Alain Lucienne De Bruycker, Jaime Vicenzo Cheng, Jordan Blair Jarvis, Javier Augustine Gayoso, Jeremiah Raphael Rocha, Julian Mariano Clarino, Junell Mark Bautista, Kou Ichi Belgira, Nathaniel Ace Villanueva, Nimrod Balabat, Ray Joseph Joyel, Rey Franco Miguel De La Torre, Reymart Cubon, Roberto Corsame Jr., Richard Talaroc Jr., Valentino Calvo, Yoshiharu Koizumi, Mea Dematao Bernal, Anicka Chabeli Arrieta Castaneda, Sara Isobel Arrieta Castaneda, Maeva Bella Abao Collatos, Alisha Claire Mendoza Del Campo, Kyrhen Angela Bretana Dimaandal, Alesa Nazareno Dolino, Patrice Mae San Pedro Impelido, Kayla Jan Aragones Inquig, Hali Moriah Candido Long, Eva Silva Madarang, Isabela Francesca Medallon Mahoney, Regine Metillo, Irish Oliveros Navaja, Inna Kristianne Beza Palacios, Kathleen Camille Muldong Rodriguez, Faith Sean Ruetas, Jesse Anne Shugg, Jovelle Cordero Sudaria, Patricia Tomanon.

GOLF (7): Carl Jano Corpus, Jolo Timothy Magcalayo, Luigi Paolo Wong, Ruperto Zaragosa III, Lois Kaye Lo Go, Harmie Nicole Constantino, Yuka Saso.

ARTISTICS GYMNATICS (11): Adrian Mirasol Apuyan, Reyland Yuson Capellan, Fortunato Abad IV, Albert Tristan Lopez, Jan Gwynn Decena Timbang, John Matthew Villar Vergara, Kaitlin Cera Lianne De Guzman, Katrina Marie Evangelista, Ma. Cristina Onofre, Mariana Josefa Hermoso, Rachelle Arellano.

RHYTHMIC GYMNASTICS (8): AJ Melgar, Jean Caluscusin, Katrina Drilon Loretizo, Marian Nicolle Medina, Mary Andrea Cantero, Arielle Nichole Gabriel Orella, Reyna Jean Cornel, Shieldannah Sabio.

INDOOR HOCKEY (22): Oliver Buarao, Sherwinson Casapao, Jhunar Rei Forio, Christian Lowell Galicia, Jonas Kenneth Gonzales, John-El Guinto, Marvin Lianza, Juncent CJ Marasigan, Celfin Naz, Reiger Clifford Pecho, Nevie John Tambot, Arvin Villagomez, Dyran Joy Calayo, Maria Paulyn Castillo, Kyle Delos Santos, Paula Jean Dumaplin, Jevilyn Obasa, Denizelle Ann Rasing, Klaryn Retodo, Kristine Elaine Santos, Yarra Austine Sebastian, Edelyn Pantano Suarez

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

ICE HOCKEY (20): Benjamin Jorge Imperial, Carl Michael Montano, Daniel Pastrana, Francois Emmanuel Gautier, Javier Alfonso Cadiz, Gianpietro Iseppi, Jan Aro Regencia, John Steven Fuglister, Georgino Orda, Jorell Crisostomo, Jose Inigo Anton Cadiz, Joshua Carino, Julius Frederick Santiago, Lenard Rigel Lancero II, Miguel Alfonso Relampagos, Miguel Serrano, Paolo Spafford, Patrick Russell Syquiatco, Paul Gabrel Sanchez, Carlo Martin Sison Tenedoro

ICE SKATING (5): Michael Christian Martinez, Jules Vince Alpe, Samantha Mary Lynn Cabiles, Alisson Krystle Perticheto, Kathryn Magno.

JUDO (6): Kohei Kohagura, Keisei Nakano, Shugen Nakano, Sydney Sy, Kiyomi Watanabe, Mariya Takahashi.

KARATEDO (13): Carmelo Patricio Jr., Engene Stoner Dagohoy, Jayson Ramil Macaalay, John Michael Vincent Badil, John Paul Bejar, Orencio James Delos Santos, Rexor Tacay, Sharief Afif, Erica Celine Samonte, Junna Tsukii, Kimverly Madrona, Mae Soriano, Miyuki Tacay.

LAWN BOWLS (20): Christopher Dagpin, Curte Robert Guarin, Elmer Abatayo, Emmanuel Portacio, Hommer Mercado, Leoncio Carreon Jr., Marcelito Pancho, Morales Angelo, Rodel Labayo, Ronald Lising, Ainie Knight, Asuncion Bruce, Hazel Jagonoy, Marisa Baronda, Nancy Toyco, Nenita Tabiano, Rosita Bradborn, Sharon Hauters, Vilma Greenlees, Margie Ortilano.

NETBALL (12): Ana Theresa Codinera, Ana Thea Cenarosa, Katryna Rose Domino, Diana Doqueza, Leanne Espina, Anjelica Estacion, Meilyn Guerra Ip, Eunice Krisma Ann Japone, Ghia Lozada, Cathlyn Jane Seno, Eliezza Dianne Ventura, Teresa Angeline Aquino.

MUAY (5): Jay Harold Gregorio, Jonathan Polosan, Khen Johnson Marques, Phillip Delarmino, Ryan Jakiri.

PENCAK SILAT (14): Alfau Jan Abad, Almohaidib Abad, Juryll Del Rosario, Juanillio Ballesta II, Solomon Eluna, Raymund Bueno, Jhon Paul Acat, Jefferson Rhey Loon, Rick-Rod Ortega, Jaciren Abad, Dines Dumaan, Cherry May Regalado, Princesslyn Enopia, Mutmainna Asmad.

PETANQUE (6): Arnulfo Masumbol, Aristides Samia, Jhasfer Gamis Camingal, Angelo Joseph Sangalang, Mary Grace Munar, Gema Casem.

RUGBY 7s (24): Christopher Hitch, Justin Thomas Coveney, Andrew David Ramsden, Philip Blake Harrison, Vincent Francis Young, Jason Ritchie Lynch, Harry Morris, Edlen Gil Robert Hernandez, Gareth Leslie Holgate, Jonel Madrona, Joshua Mikael Aragon, Jay-Volney Rouse, Dixie Star Yu, Sylvia Tudoc, Angella Camille San Juan, Madille Salinas, Rassiel Sales, Aiumi Ono, Camilla Maryam Maslo, Helena Roxanne Indigne, Kaye Llanie Honoras, Gelanie Gamba, Bird Tanya Louise, Jocefine Lareda.

SEPAK TAKRAW (17): Alvin Pangan, Emmanuel Escote, Jason Huerte, Joeart Jumawan, John Carlo Lee, John Jeffrey Morcillos, John John Bobier, Mark Joseph Gonzales, Rheyjey Cabogoy Ortouste, Regie Reznan Pabriga, Rhemwil Catana, Ronsited Gabayeron, Kristel Carloman, Lhaina Lhiell, Mangubat, Mary Ann Lopez, Rizzalyn Amolacion, Jean Marie Sucalit

SAILING (11): Geylord Coveta, Lester Troy Tayong, Ridgely Balladares, Emerson Villena, Rubin Cruz Jr., Morris Lann Madlos, Janno Dalanon, Jeanson Lumapas, Charizzane Napa, Jerene Durana, Alaiza Mae Belmonte.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

SHOOTING (8): Eric Ang, Hagen Alexander Topacio, Jayson Valdez, Joaquin Miguel Ancheta, Paul Brian Rosario, Amparo Teresa Acuna, Elvin Baldivino, Shanin Lyn Gonzales.

SQUASH (8): David William Pelino, Juan Rafael Yam, Reymark Begornia, Robert Andrew Garcia, Isabelle Gotuaco, Jemyca Aribado, Joan Arebado, Yvonne Alyssa Dalida.

TABLE TENNIS (9): Japheth Adasa, Richard Gonzales, Ryan Rodney Abellara Jacolo, Jann Mari Nayre, Isaias Seronio, Sendrina Andrea Balatbat, Emy Rose Dael, Rose Jean Fadol, Jamaica Dianne Go Sy.

TAEKWONDO (12): Arven Alcantara, Dustin Jacob Mella, Francis Aaron Agojo, Samuel Thomas Morrison, Raphael Enrico Mella, Rodolfo Reyes Jr., Rhezie Canama Aragon, Jocel Lyn Ninobla, Juvenille Faye Crisostomo, Kirstie Elaine Alora, Pauline Louise Lopez, Rinna Babanto.

TENNIS (8): Francis Casey Alcantara, Ruben Gonzales Jr., Treat Conrad Huey, Jeson Patrombon, Denise Dy, Khim Iglupas, Katharina Melissa Lenhert, Anna Clarice Patrimonio.

TRIATHLON (4): John Leerams Chicano, Nikko Bryan Huelgas, Marion Kim Mangrobang, Ma. Claire Adorna.

VOLLEYBALL (24): Alnakran Abdilla, Asia Genuel Dela Cruz, Bonjomar Castel, Bryan Berroya Bagunas, Alden Dave Gabunada Cabaron, Gregorio Budollo Dolor, Herschel Ronald Ramos, Jack Kalinging, John Vic De Guzman, Mark Gil Alfafara, Reyson Fuentes, Relan Laranang Taneo, Abigail Marano, Aiza Pontillas, Alyja Daphne Santiago, Alyssa Valdez, Dennise Michelle Lazaro, Frances Xinia Molina, Geneveve Casugod, Jovelyn Gonzaga, Kim Fajardo, Maika Angela Ortiz, Mika Aereen Reyes, Rhea Katrina Dimaculangan.

WUSHU (5): Daniel Parantac, Norlence Ardee Catolico, Thornton Quieney Lou Sayan, Agatha Chrystenzen Wong, Kimberly Macuha.

WEIGHTLIFTING (1): Nestor Landag Colonia

WATERSKI (3): Angelo Louise Linao, Mark Griffin, Maiquel Jawn Selga

Follow the writer on Twitter: @reubensports