Sorry, no results found for
    View Today
    Fri, Jul 20

    Four-game bill to kick off inaugural UFL preseason

    Sep 4, 2013

    THE United Football League warms up for the UFL Cup set next month as its inaugural preseason tournament unfurls on Saturday at the Emperador Stadium in Mckinley Hill.

    The schedule was released on Wednesday, with four Division 1 squads, two Division 2 sides, and the Philippine 23-Under men’s football team making their debuts on opening day.

    Group C action starts with defending champion Stallion taking on Division 2 side Navy at 8 p.m. after the 23-Under Azkals face Forza two hours earlier.

    Earlier, two Group B games are featured, beginning at 2 p.m. between Pachanga-Diliman, which replaced Cimarron in the month-long tournament, and Nomads; and fellow Division 1 sides Army and Loyola Meralco two hours later.

    The groups and full schedule are listed below:

     Group A

    Manila All-Japan

    Union Internacionale Manila

    Laos

    Global

    Green Archers United

     

    Group B

    Dolphins United

    Nomads

    Loyola

    Pachanga-Diliman

    Philippine Army

     

    Group C

    Kaya

    U-23 Azkals

    Stallion

    Philippine Navy

    Forza

     

    SEPTEMBER 07 (SAT)
    2:00 PM  B5 vs B2: Pachanga vs Nomads
    4:00 PM  B4 vs B3: Army vs Loyola
    6:00 PM  C5 vs C2: Forza vs U23
    8:00 PM  C4 vs C3: Navy vs Stallion

    SEPTEMBER 08 (SUN)
    6:00 PM  A5 vs A2: Archers vs Union
    8:00 PM  A4 vs A3: Global vs Laos

    SEPTEMBER 10 (TUE)
    7:00 PM  A1 vs A3: Japan vs Laos
    9:00 PM  A5 vs A4: Archers vs Global

    SEPTEMBER 11 (WED)
    7:00 PM  B1 vs B3: Dolphins vs Loyola
    9:00 PM  B5 vs B4: Pachanga vs Army

    SEPTEMBER 12 (THU)
    7:00 PM  C1 vs C3: Kaya va Stallion
    9:00 PM  C5 vs C4: Forza vs Navy


    SEPTEMBER 14 (SAT)
    2:00 PM  C2 vs C4: U23 vs Navy
    4:00 PM  C1 vs C5: Kaya vs Forza
    6:00 PM  A2 vs A4: Union vs Global
    8:00 PM  A1 vs A5: Japan vs Archers

    SEPTEMBER 15 (SUN)
    6:00 PM  B2 vs B4: Nomads vs Army
    8:00 PM  B1 vs B5: Dolphins vs Pachanga

    SEPTEMBER 17 (TUE)
    7:00 PM  B3 vs B5: Loyola vs Pachanga
    9:00 PM  B2 vs B1: Nomads vs Dolphins

    Continue reading below ↓

    SEPTEMBER 18 (WED)
    7:00 PM  A3 vs A5: Laos vs Archers
    9:00 PM  A2 vs A1: Union vs Japan

    SEPTEMBER 19 (THU)
    7:00 PM  C3 vs C5: Stallion vs Forza
    9:00 PM  C2 vs C1: U23 vs Kaya

    SEPTEMBER 21 (SAT)
    2:00 PM  A4 vs A1: Global vs Japan
    4:00 PM  A3 vs A2: Laos vs Union
    6:00 PM  B4 vs B1: Army vs Dolphins
    8:00 PM  B3 vs B2: Loyola vs Nomads

    SEPTEMBER 22 (SUN)
    6:00 PM  C4 vs C1: Navy vs Kaya
    8:00 PM  C3 vs C2: Stallion vs U23

    SEPTEMBER 23 (MON)
    7:00 PM  D3 vs D2
    9:00 PM  E3 vs E2

    SEPTEMBER 25 (WED)
    7:00 PM  E1 vs E3
    9:00 PM  D1 vs D3

    SEPTEMBER 27 (FRI)
    7:00 PM  D2 vs D1
    9:00 PM  E2 vs E1

    SEPTEMBER 29 (SUN)
    5:00 PM  SF 1:  1st D vs 2nd E
    8:00 PM  SF 2:  1st E vs 2nd D

    OCTOBER 05 (SAT)

    5:00 PM  3rd Place:  Loser SF 1 vs Loser SF 2

    8:00 PM:  Championship:  Winner SF 1 vs Winner SF 2

    Read Next
    We recommend
    MORE FROM SUMMIT MEDIA
    Sponsored Content
  • POLL

    • Quiz

      Quiz Result